Chelmsford Athletics Club

Chelmsford Athletics Club News story


U15G Triple Jump Club Record for Amelie Scott as Chelmsford AC athletes shine at County Champs

21 May 2022

An U15G Triple Jump record of 10.12m was the highlight for Chelmsford AC last weekend, as club athletes collected a host medals and PB's at the Essex County Championships.  Roy Meadowcroft has compiled the following summary of club athlete results:

Event

Place

 

Event

Place

Senior Men

 

 

 

 

Senior Women

 

 

 

Yasha Bobash

Hammer

3rd

44.05m

 

Jessica Hopkins

Shot

1st

13.51m

Zach Bridgeland

1500m

2nd

4.09.14

 

Alexandrea Adeniji

Shot

2nd

13.08m

Luke Oliver

1500m

4th

4.13.14

 

Lily Brand

Shot

3rd

9.47m

Kevin Wilson

Shot Putt

2nd

14.34m

 

Jessica Hopkins

Discus

1st

34.37m

Kevin Wilson

Discus

1st

44.11m

 

Ndidi Okoh

Hammer

4th

30.03m

Marcus Hunt

400m

5th

51.10s

 

Erin Minton-Branfoot

200m

2nd

25.52s

Adam Reid

400m

6th

51.29s

 

Rebecca Quinlan

1500m

3rd

4.45.48

Luke Oliver

800m

1st

2.00.38

 

Emma Rattle

High Jump

2nd

1.60m

Bradley Reed

110mH

2nd

14.92s

 

Erin Minton-Branfoot

400m

1st

57.94s

Zach Bridgeland

3000m

3rd

9.12.39

 

Rebecca Quinlan

800m

1st

2.20.27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Under 20 Men

 

Under 20 Women

George Gutteridge

200m

6th

24.08s

 

Zion Ateba

Long Jump

1st

5.29m

Oliver Early

Pole Vault

1st

3.96m

 

Kissiwaa Mensah

200m

3rd

25.23s

Oliver Early

Long Jump

1st

6.41m

 

Josephine Larkins

Hammer

1st

40.64m

William Nuttall

Steeple C.

2nd

6.29.7

 

Lily Brand

Javelin

3rd

35.93m

Joseph Perry

1500m

1st

4.08.63

 

Kissiwaa Mensah

100m

5th

12.32s

George Gutteridge

100m

4th

12.03s

 

Teegan Rayner

800m

1st

2.20.13

Darcy Sullivan

400m

1st

48.89s

 

Lily Parris

100mH

1st

14.85s

Bobby Morrish

400m

3rd

55.04s

 

 

 

 

 

Jacob Alexander

800m

4th

2.01.70

 

 

 

 

 

Joseph Perry

3000m

1st

9.34.69

 

 

 

 

 

William Nuttall

3000m

2nd

9.38.86

 

 

 

 

 

Oliver Early

110mH

3rd

17.68s

 

 

 

 

 

 

Under 17 Men

 

Under 17 Women

Jack Hughes

Pole Vault

1st

4.06m

 

Cara Duncan

200m

3rd

26.53s

Gregory Martin

3000m

2nd

9.05.13

 

Amelia King

800m

2nd

2.24.14

Archie Sims

400mH

1st

60.78s

 

Mia Bowring

800m

4th

2.41.43

Will Steadman

800m

1st

1.59.77

 

Daisy Stollery

3000m

3rd

10.46.09

Sam Wright

High Jump

1st

1.95m

 

Sophie McCallum

3000m

4th

10.52.05

Sam Wright

Long Jump

1st

6.86m

 

Kiera Atkinson

3000m

5th

11.00.50

Jack Gilbert

400m

2nd

51.81s

 

Harriet Matthews

3000m

6th

11.02.55

Azuka Okoh

400m

5th

53.96s

 

Maegan Hopkins

Shot

1st

14.22m

Sam Wright

100mH

2nd

13.98s

 

Maegan Hopkins

Discus

1st

30.80m

Gregory Martin

3000m

2nd

9.05.12

 

Maisie Fulker

High Jump

3rd

1.40m

 

 

 

 

 

Cara Duncan

100m

5th

12.88s

 

 

 

 

 

Mia Bowring

300m

4th

45.88s

 

 

 

 

 

Rosie Townley

80mH

4th

12.37s

 

 

 

 

 

Maisie Fulker

80mH

5th

12.48s

 

 

 

 

 

Grace Tremelling

Long Jump

2nd

5.12m

 

 

 

 

 

Maisie Fulker

Long Jump

4th

4.56m

 

 

 

 

 

Rosie Townley

Long Jump

4th

4.91m

 

 

 

 

 

Rosie Townley

300mH

3rd

49.57s

 

 

 

 

 

Rosie Townley

Shot

3rd

9.99m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Under 15 Boys

 

Under 15 Girls

 

 

 

Edward Hughes

High Jump

3rd

1.61m

 

Sarah Catchpole

200m

6th

28.03s

George Sawyer

Javelin

4th

24.18m

 

Siena Shipton

800m

2nd

2.18.48

Jacob Hurrell

800m

2nd

2.08.14

 

Lottie Wilkin

800m

3rd

2.27.33

Harry Marshall

200m

4th

24.85s

 

Matilda Hewitt

Shot

2nd

9.87m

Harry Marshall

100m

5th

11.99s

 

Lucy Bulman

Shot

4th

9.78m

Harry Shorrey

100m

6th

12.47s

 

Lily Frost

Discus

1st

22.25m

Edward Hughes

80mH

1st

11.91s

 

Matilda Hewitt

Discus

2nd

 

 

 

 

 

 

Matilda Hewitt

Hammer

1st

24.99m

 

 

 

 

 

Amelie Scott

Triple Jump

1st

10.12m

 

 

 

 

 

Milana Thorpe

Triple Jump

2nd

9.54m

 

 

 

 

 

Jessica Lunt

Triple Jump

6th

 

 

 

 

 

 

Alicia Fairmaner

High Jump

4 =

1.45m

 

 

 

 

 

Milana Thorpe

High Jump

4=

1.45m

 

 

 

 

 

Kate Case

High Jump

6th

1.40m

 

 

 

 

 

Alicia Fairmaner

Long Jump

1st

5.25m

 

 

 

 

 

Amelie Scott

Long Jump

3rd

4.74m

 

Milana Thorpe

Long Jump

4th

4.67m

 

 

 

 

 

Alicia Fairmaner

100m

3rd

13.15s

 

 

 

 

 

Amelie Scott

100m

6th

13.33s

 

 

 

 

 

Milana Thorpe

75mH

2nd

12.10s

 

 

 

 

 

Sophie Catchpole

75mH

4th

12.59s

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Under 13 Boys

 

Under 13 Girls

 

 

 

Bronson Hearn-Smith

Long Jump

2nd

5.28m

 

Amelia Shipton

1500m

1st

4.56.86

Bronson Hearn-Smith

100m

2nd

12.85s

 

Ezrah Harrold

1500m

2nd

4.57.58

Bronson Hearn-Smith

75mH

1st

12.84s

 

Ava King

1500m

5th

5.02.92

Jacob Parrott

1500m

2nd

4.55.03

 

Holly Harrison

1500m

6th

5.04.08

Jacob Parrott

800m

1st

2.24.68

 

Ezrah Harrold

800m

1st

2.21.12

 

 

 

 

 

Amelia Shipton

800m

2nd

2.21.22

 

 

 

 

 

Holly Harrison

800m

4th

2.27.58

 

 

 

 

 

Ava King

800m

5th

2.33.19

 

 

 

 

 

Saya Saunders

75mH

3rd

12.61s

 

 

 

 

 

Josephine Walsh

75mH

5th

13.61s