Chelmsford Athletics Club

Chelmsford Athletics Club News story


Plenty of Medals and PB's for Chelmsford AC athletes at Essex & Eastern Region Indoor Champs

16 Feb 2022

Despite five athletes competing with distinction at the English Indoor championships in Sheffield, we were still able to take a good haul of medals at the Essex & Eastern Region Championships at the Lee Valley Centre, with 12 first places, 9 seconds and 5 thirds.  Numerous of the athletes were to go home well satisfied having achieved personal bests.

Results for all Chelmsford AC athletes competing in Finals at the Championships were:

Age Group/Athlete

Event

Essex

Eastern

Senior Men

 

 

 

Joseph Lane

400m

GOLD

GOLD

 

 

 

 

Senior Women

 

 

 

Alexandrea Adeniji

Shot

GOLD

GOLD

 

 

 

 

U20 Men

 

 

 

George Gutteridge

60m

200m

4

GOLD

4

GOLD

Bobby Morrish

200m

BRONZE

BRONZE

Thomas Woodward

800m

GOLD (PB)

SILVER

Oliver Early

60mH

High Jump

Pole Vault

SILVER

GOLD

SILVER

SILVER

GOLD

SILVER

 

 

 

 

U20 Women

 

 

 

Kissiwaa Mensah

60m

200m

GOLD

GOLD

GOLD

GOLD

Teegan Rayner

800m

SILVER (PB)

SILVER

Cassiah Harverson

Long Jump

SILVER (PB)

BRONZE

 

 

 

 

U17 Men

 

 

 

Jack Hughes

Pole Vault

GOLD

GOLD

 

 

 

 

U17 Women

 

 

 

Cara Duncan

60m

200m

4 (PB)

BRONZE

4

BRONZE

Rosie Townley

300m

60mH

High Jump

Long Jump

Shot

GOLD

4 (PB)

BRONZE

4

GOLD

GOLD

4

5

4

SILVER

Maisie Fulker

60mH

Long Jump

Shot

SILVER (PB)

6

BRONZE

SILVER

6

4

Freya Coley

Long Jump

GOLD (PB)

GOLD

 

 

 

 

U15 Boys

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

U15 Girls

 

 

 

Olive Ann Lane

200m

60mH

Long Jump

5 (PB)

BRONZE (PB)

11

6

BRONZE

12

Amelie Scott

60mH

High Jump

Long Jump

GOLD (PB)

6

BRONZE (PB)

GOLD

7

4

Milana Thorpe

60mH

High Jump

Long Jump

SILVER (PB)

5 (PB)

4 (PB)

SILVER

6

5

Sophie Catchpole

60mH

High Jump

Long Jump

4

4 (PB)

7 (PB)

4

5

8

Alicia Fairmaner

High Jump

Long Jump

BRONZE

GOLD

BRONZE

SILVER

Kate Case

High Jump

Long Jump

6

9 (PB)

7

10

Matilda Hewitt

Shot

GOLD (PB)

GOLD

Emmie Fulker

Shot

SILVER

4

 

 

 

 

U13 Boys

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

U13 Girls

 

 

 

Saya Saunders

200m

60mH

Long Jump

GOLD (PB)

SILVER (PB)

BRONZE (PB)

GOLD

SILVER

4